Felieton

Nasza największa DRUŻYNA

Startując 25 lat w rajdach, w tym 15 lat ścigając się i trenując w zróżnicowanych kulturowo krajach Ameryki Południowej czy Półwyspu Arabskiego, miałem okazję wielokrotnie opowiadać o Polsce. Często impulsem do tej rozmowy było serce, umieszczone na daszku mojego kasku. Znalazło się tam właśnie po to, by dać pretekst do opowieści o wielkiej drużynie dobra, która powstała w Polsce.

Agent z Rijadu

Kiedy prawie dwadzieścia lat temu dostałem od kierownictwa Agencji Wywiadu propozycję wyjazdu do Arabii Saudyjskiej, ucieszyłem się, choć moim pierwszym skojarzeniem były upały. Rijad, miasto na środku bezkresnej pustyni, charakteryzuje się temperaturami dochodzącymi do 50 stopni przez znaczną część...

Przywróćmy społeczną służbę

Polska jest jednym z nielicznych krajów na świecie, w którym nie istnieje tzw. pobór. Dlatego na początek starsi powinni zachęcić młodych do dobrowolnego wykonywania jakichkolwiek obowiązków na rzecz innych. Dziś nie jest to tak oczywiste. Niech to będzie skauting, wolontariat, prace społeczne,...

Granica

Wojna hybrydowa, o której w mediach było głośno od lat, z wirtualnego przekazu zmieniła się w realne, fizyczne zagrożenie, którego tragicznym apogeum była śmierć jednego z naszych żołnierzy. Jednak my jako Państwo, jako jego zbrojne ramię, nie mogliśmy odpowiadać zbrojnym atakiem, bo przecież nie ma wojny, możemy jedynie nadal stać zwarcie i się bronić.

Jak zacząć grać w golfa?

Większość osób po spróbowaniu golfa żałuje tylko jednego: że nie dała golfowi szansy wcześniej!

To nie sztuka aresztować

Mamy kolejne aresztowanie znanego przedsiębiorcy za sobą. Ba, biznesmena i polityka w jednym. Medialnie ogromne wydarzenie. Z punktu widzenia poszkodowanych raczej niewiele znaczące. Kolejny raz.

Prezydent przyszłości

Wyobrażam sobie zwycięstwo w wyborach prezydenckich raczej jako drogę do zyskania pozycji najwyższego autorytetu, wyrażającego i broniącego wartości, których potrzebuje naród. Głowa państwa nie powinna nigdy czuć się przedstawicielem osób, które na nią głosowały.

Obrona cywilna dla Rzeczpospolitej

W systemie odporności państwa chodzi też o to, byśmy mieli sprawne reakcje obronne, by ochronić życie i bezpieczeństwo obywateli, ich interesów, ich pieniędzy, naszą spójność społeczną i solidarną reakcję; byśmy umieli zapewnić dobre współdziałanie aparatu publicznego z przedsiębiorcami i obywatelami oraz byśmy podejmowali właściwe decyzje.

Czy tego naprawdę chcemy?

Historyjka z podwórka pokazuje, że właśnie przez nie do końca dobrze pojętą troskę o dzieci wychowujemy pokolenie ludzi zastraszonych, słabych, niedecyzyjnych i przede wszystkim nieodpornych psychicznie na nawet drobne niedogodności, o bólu czy porażkach nie mówiąc.

Energetyka jądrowa – narzędzie dekarbonizacji i budowy bezpieczeństwa energetycznego Polski

Polska gospodarka od dziesięcioleci jest bardzo silnie związana z węglem, zarówno jeśli chodzi o sektor wydobywczy, produkcję energii i ciepła, a także wykorzystanie węgla w przemyśle. Jeszcze w 1990 r. 98 proc. energii elektrycznej wytwarzanej w Polsce pochodziło z węgla kamiennego i brunatnego, co miało swoje uzasadnienie w bogatych zasobach tego...

Nowości sezonu 2025

Świat motoryzacji może przeżywać kryzysy, ale karuzela z nowymi modelami nie zatrzymuje się nigdy. Już początek tego roku przyniósł sporo ciekawych premier. Przyglądamy się najważniejszym z nich.