Wszyscy chcemy być stylowi, dobrze wyglądać i robić na innych dobre wrażenie. Tylko jak to zrobić? Jak wypracować własny styl? Co powinno się znaleźć w męskiej garderobie? Jakimi zasadami kierować się podczas zakupów? Piotr Czaykowski – model od lat podróżujący po świecie i pracujący z największymi projektantami mody, postanowił stworzyć „Stylowy poradnik współczesnego mężczyzny”, w którym podzielił się swoimi doświadczeniami, spostrzeżeniami i wskazówkami dla panów. Poniżej prezentujemy jego fragment.
Jak wypracować własny styl?
Czym jest własny styl? To wypadkowa twojego gustu, charakteru, osobowości, wyglądu, panującej mody i praktycznego podejścia do niej oraz (także!) podejścia do samego siebie i życia. Z moich obserwacji wynika, że łatwiej jest zostać zauważonym niż zapamiętanym! To ostatnie jest sztuką i wyzwaniem, a kluczem do tego jest właśnie posiadanie własnego stylu.
Ten sam ciuch na każdym z nas będzie wyglądał nieco inaczej. Bez względu na to, czy będzie to czapka bejsbolówka, sztruksowa marynarka, czarny golf, proste dżinsy, sportowe obuwie czy mokasyny, wiele zależy od budowy ciała, wzrostu, sylwetki, stylu bycia, stanowiska itd.
Moda kładzie coraz większy nacisk na indywidualizm, ale oczywiście w ramach pewnych zasad stylu i elegancji. Jak się w tym odnaleźć? Załóżmy, że w tym sezonie najmodniejszym kolorem jest czerwony. Jeżeli jesteś facetem, który ma problemy z cerą (co zdarza nam się często po goleniu), to nie będzie to dla ciebie trafiony odcień, gdyż głównie będzie uwypuklał niedoskonałości. Na nic się wtedy zda piękny sweter w najmodniejszym kolorze. Czerwień nam zaszkodzi. A nie o to chodzi. Trzeba sobie uświadomić, że to, co jest modne, zawsze należy rozpatrywać pod własnym kątem. Biorąc pod uwagę osobiste uwarunkowania, wygląd, charakter.
Zapamiętaj: każdy trend należy dostosować do swojego wyglądu i charakteru.
Co współczesny mężczyzna powinien mieć w szafie?
W jednym z wywiadów amerykański kreator mody Tom Ford powiedział, że każdy mężczyzna powinien mieć w szafie co najmniej siedem par białych majtek i skarpetek w neutralnych kolorach – takich jak szary, beżowy, czarny i granatowy. I, co bardzo istotne, powinien wymieniać je co pół roku, aby zachowały formę i świeżość. Oczywiście, każdy z nas ma swoje przyzwyczajenia i potrzeby. Przecież mieszkamy i pracujemy w wielu różnych miejscach. Powiem wam jednak, co ja mam szafie, bez względu na to czy jestem w Warszawie, czy gdziekolwiek indziej na świecie. Ten zestaw to mój sprawdzony niezbędnik, który wiele razy ratował mnie z opresji, gdy zastanawiałem się jak się ubrać, żeby dobrze wyglądać, wzbudzać zaufanie i pokazać, że jestem profesjonalistą.
Mój niezbędnik:
- Biały t-shirt, który założysz dosłownie do wszystkiego. Do dżinsów, do dresu, do marynarki. Ważne, aby był dobrej jakości. Warto zainwestować, bo wydatek się opłaci, a ubranie posłuży dłużej niż jeden sezon.
- Dżinsy dopasowane do sylwetki. Jeśli masz problem z wyborem, poproś o pomoc fachowego ekspedienta, stylistę lub zaufaną osobę.
- Jasny garnitur (szary, w chłodnym odcieniu błękitu) – dobry na co dzień, bo jest mniej formalny niż ciemny.
- Ciemny garnitur (czarny, granatowy, brązowy) – na wieczór, na ważne spotkania w pracy i prywatne. Na wszelkie okazje typu ślub, jubileusz, premiera.
- Dwie białe koszule. Pasują zarówno do jasnego, jak i ciemnego garnituru.
- Sweter wełniany lub bawełniany w neutralnym jednolitym kolorze, który założysz do dżinsów.
- Monochromatyczna bluza z kapturem – pasuje do wielu stylizacji.
- Spodnie dresowe – szare lub granatowe.
- Trampki.
- Buty do garnituru.
- Klapki typu japonki.
- Kurtka dżinsowa (katana) – prosty krój, stonowany kolor.
- Płaszcz.
Kolory ubrań, które są bezpieczne, zawsze modne i stylowe: czarny, szary, biały, granatowy, beżowy, czekoladowy, kamelowy.
Skompletuj rzeczy w tych jednolitych kolorach, dzięki temu wszystkie będą do siebie pasowały, a ty stworzysz z nich dziesiątki, a nawet setki potencjalnych zestawów.
Dlaczego w moim niezbędniku brakuje czarnych rzeczy i sugeruję, że lepiej wybrać ciemny granat lub szarość? Odpowiedź jest prosta. Czarne ubrania wyglądają świetnie i szykownie, ale tylko na samym początku, tuż po zakupie. Większość t-shirtów czy spodni w tym kolorze spiera się już po kilku praniach, jeśli nie są z materiałów doskonałej jakości, takich jak: kaszmir, wełna owcza czy jedwab. Dlatego lepszym wyborem okazuje się granatowy czy czekoladowy.
Wszystkie elementy garderoby można zestawiać, łączyć i miksować ze sobą, bez ryzyka, że przydarzy ci się modowa wpadka.
Trzymając się bezpiecznego wariantu, czyli operując podobną tonacją kolorystyczną, masz pewność, że każdy element stroju będzie do siebie pasował.
Przykładowo biały t-shirt, marynarka, bluza i dżinsy stworzą dobry zestaw na spacer czy do pracy w czasie tak zwanego casual friday (to dzień, w którym wiele korporacji i firm pozwala swoim pracownikom na nieformalny strój w ramach rozpoczynającego się weekendu). A spodnie dresowe, t-shirt, marynarka i trampki to idealny zestaw na weekend i podczas wizyty u przyjaciół.
Jak robić zakupy odzieżowe?
Pośpiech jest najgorszym doradcą. Im mniej czasu mamy na wybór odpowiedniego elementu garderoby, tym gorzej. I tym większe jest prawdopodobieństwo popełnienia błędu, czyli kupienia czegoś w złym rozmiarze albo w kolorze, który nam nie pasuje.
Wybierz popołudnie lub dzień, w którym masz dużo czasu. Najlepiej w czasie weekendu. Wybierz się co najmniej do kilku sklepów, nie rób zakupów w pierwszym z brzegu. Porównaj ofertę. Daj sobie czas na przemyślenie, czego chcesz i co ci pasuje. Przymierzaj wszystko, na co masz ochotę. Sprawdź w lustrze, jak leży na tobie konkretny model spodni. Jeśli nie potrafisz obiektywnie tego ocenić, poproś o pomoc sprzedawcę lub zaufaną osobę.
Postaraj się niczego nie kupować tego dnia. Tak! To nie błąd! Ale za to zrób sobie wiele zdjęć w różnych stylizacjach. Wieczorem spokojnie usiądź w domu i sprawdź, w czym dobrze wyglądasz, a co kompletnie nie pasuje do twojej sylwetki.
Jeśli będziesz czegoś potrzebował, masz już wiedzę, w czym możesz chodzić, a w czym nie. Wtedy twoje zakupy będą komfortowe i już nie potrwają długo.
Porady zakupowe
- Nie kupuj niczego pod wpływem chwili.
- Nie sugeruj się wyłącznie trendami, bo nie wszystkie muszą do ciebie pasować (np. joggersy, zwężane nogawki, szkocie kraty itp.).
- Nie kupuj na ostatnią chwilę (np. smokingu na godzinę przed wyjściem do opery), za duże ryzyko. O takich rzeczach trzeba myśleć wcześniej.
- Zapamiętaj, bo to ważne! Zgodnie z prawem handlowym każdą rzecz możesz zwrócić do sklepu w ciągu 14 dni, z paragonem i metkami, bez podania przyczyny.
- Czasami możesz w butiku skorzystać z usług bezpłatnego stylisty. Sklepy i centra handlowe raz po raz organizują takie akcje. Pamiętaj jednak, że we wszystkim co na siebie założysz, musisz się czuć komfortowo.
- Jeśli dana rzecz jest klasyczna (koszula, trencz), a twoja sylwetka już nie, to zawsze możesz skorzystać z usług krawca, który zrobi zaszewki itp.
- Skorzystaj z opcji szycia na miarę, szczególnie jeśli jesteś wyższy lub niższy niż inni, albo masz nietypową sylwetkę i ciężko ci kupić coś w konkretnym rozmiarze i kształcie.
Wiecej stylowych porad znajdziecie w ebooku Piotra Czaykowskiego i Magdaleny Kuszewskiej „Stylowy poradnik współczesnego mężczyzny” dostępnym na platformie How2.