To już 25. edycja Biegu po Nowe Życie. W tym roku miał miejsce 21 września w Warszawie.
To największe w Polsce wydarzenie promujące donację i transplantacje narządów. Z kijami do nordic walking maszerowały w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie gwiazdy świata sportu, muzyki, teatru i filmu, dawcy rodzinni, lekarze, koordynatorzy transplantologiczni, przedstawiciele mediów, w tym ekipa „Gentlemana”, której udało się zdobyć pierwsze miejsce, oraz instytucji i organizacji wspierających wydarzenie. Od kilku już edycji, udział w Biegu biorą także uczniowie szkół średnich. Oczywiście, w skład czteroosobowych sztafet weszły także osoby żyjące dzięki transplantacji narządów. W naszej zwycięskiej ekipie biegli: supersportowiec Robert Korzeniowski, Piotr Kowalczyk – supergość, biegacz po przeszczepie, kolejny supergość, licealista Wojtek Lewandowski oraz nasz superczłowiek: Tomasz Międlarz.
Barbara Kowalewska jest sześć miesięcy po transplantacji wątroby w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus. – Teraz czuję się świetnie, wróciłam do pracy. Jestem wykładowczynią akademicką, pracuję na wydziale chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Cieszę się, że od października znowu zacznę zajęcia ze studentami, bardzo to lubię – mówiła pani Barbara. Dodawała, że ten sam zmarły dawca, który uratował jej życie, ocalił jeszcze po swojej śmierci inne osoby. Pobrano od niego kilka narządów do transplantacji.
Z Olsztyna na Bieg po Nowe Życie przyjechała Lenka. Dziewczyna ma 7 lat, w 2022 r. przeszła transplantację serca w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. To w Zabrzu przeszczepiono niedawno serce u najmłodszego dziecka w Polsce. Biorczynią była siedmiotygodniowa dziewczynka, która urodziła się z bardzo skomplikowaną wadą.
Prof. dr hab. n. med. Zbigniew Włodarczyk, kierownik Kliniki Transplantologii i Chirurgii Ogólnej Szpitala Jurasza w Bydgoszczy opowiadał, że dla niego wielkim szczęściem jest widzieć np. pacjentkę, której przeszczepił nerkę, z dzieckiem, które urodziło się już po tej operacji. – Gdy dochodzi do niewydolności nerek, możliwe są oczywiście dializy, ale komfort życia po przeszczepie jest jednak znacznie większy – podkreślał prof. Włodarczyk.
Na czele 100 czteroosobowych sztafet stanęli między innymi Przemysław Saleta, Lucyna Malec, Jarosław Boberek, Olga Kalicka, Marcin Korcz, Jolanta Fraszyńska, Robert Korzeniowski, Paulina Chylewska, Ewa Błachnio, Robert Korólczyk, Olga Łasak oraz po raz pierwszy aktorzy: Magdalena Kumorek, Bogdan Kalus, Krystian Pesta, Jacek Lenartowicz, Łukasz Konopka, a także sportowcy Luiza Złotkowska, Bartłomiej Bołądź, Artur Szalpuk i Damian Wojtaszek. Wśród autorytetów polskiej medycyny transplantacyjnej znaleźli się między innymi profesorowie: Roman Danielewicz, Artur Kamiński, Alicja Dębska-Ślizień, Mariusz Kuśmierczyk, Michał Grąt, Piotr Kaliciński, Jarosław Czerwiński, Magdalena Durlik, Dorota Kamińska, Marek Jemielity, Sławomir Żegleń, Sławomir Nazarewski, Joanna Raszeja-Wyszomirska, Zbigniew Włodarczyk, Tomasz Jakimowicz.